Vaginoplasti Nedir?

Vajinoplasti;; genellikle Vajina estetiği veya vajinanın cerrahi olarak daraltılması  ameliyatı anlaşılır. Ayrıca nadir bir durum olan vajinanın doğuştan yokluğu durumunda >>yeniden  vajen oluşturmak için yapılan ameliyata da ‘Vaginoplasty’denmektedir.

En sık vajinoplasti;>>> Genişlemiş ,sarkmış , ve duyarlılığı azalmış vajinada cinsel hazzın arttırılması için tercih edilmektedir. Operasyonun hem psikolojik hem de işlevsel faydaları vardır.

Vajina genişlemesi Neden Olur;

Vajina genişlemesi en sık tekrarlayan normal doğumlar sebebiyle oluşsa da; Yaş alma ,düzensiz beslenme , sigara kullanımı , menopoza bağlı   kolajen bağ dokusunda zayıflama veya genetik olarak kolajen bağ  doku yapı bozukluğu sebepler arasında sayılabilir…

Vaginal genişleme ;Bazı seçilmiş vakalarda  vajinal Lazer veya Radyofrekans teknolojisi ile  vajinal sıkılaştırma, ya da cerrahi  vajinal daraltma  ile tedavi edilmektedir.

Vajinal Daraltma Ameliyatı;

Genellikle hastane şartlarında yapılan estetik bir operasyondan çok rekonstruktif (yeniden yapılandırma  operasyon) bir ameliyattır. Operasyonda  amaç  vajinal sıkılığın ve darlığın yeniden oluşturulmasıdır .Operasyonda vajinanın arka duvarından eşkenar dikdörtgen şeklinde doku alınarak alttaki gevşemiş kasların yaklaştırılması ve dokunun  yeniden dikilmesi esasına dayanır.Operasyon ortalama 1 saat sürmektedir..

Vajina Daraltma   & perine Estetiği ;

Vajinal Daraltma Operasyonu sırasında genellikle perine estetiğini de eş zamanlı yapmaktayız .Perine bölgesindeki doğum kesi izleri ,sarkmış ve kırışık cilt fazlalıklarının alınması estetik ve fonksiyonel  yararlar ı vardır .Vajinal girişin daraltılması yanında ‘Vajina-Anus arası mesafenin arttırılması muhtemel enfeksiyon riskini de azaltacaktır.

Vajinal daraltma cinsel hazzı etkiler mi?

Kozmetik ve estetik cerrahların genel gözlemleri: Vajinal daraltma ameliyatları kadın ve erkek partnerinin cinsel haz ,uyarılma ve orgazm  üzerine olumlu etkilerinin olduğu yönündedir.

Vajinal daraltma ameliyatı sonrası yaşam

Vajinoplasti operasyonundan 3-5 gün sonra normal hayata dönülebilir.1 ay süre ile spor ve ağır kaldırma gibi faaliyetlerden uzak durmak,1.5-2 ay da cinsel ilişkiden kaçınmak gerekir.