Klitoris ve Estetiği;

Klitoris kadınlarda cinsel haz ve orgazm sağlayıcı ,ters ‘Y’ şeklinde  erektil organdır.Klitoral bölge gerek işlevsel gerekse anatomik olarak önemli bir bölgedir. Dolayısıyla buraya yapılacak tüm müdahaleler önemlidir.Klitoral Hudoplasti ve Kliteroplasti gibi estetik operasyonlar yanında nadiren yerleşen tümöral kitlelerin Estetik olarak çıkarılması gibi ameliyatları vardır.

Klitoral Hudoplasti;

Klitoris bölgesindeki kırışık ,fazlalık gibi görünen cilt dokusunun çıkarılması ve estetik olarak dikilmesi opersyonudur.Tek başına yapıldığı gibi ,genellikle ‘Labioplasti opersyonu’ile eş zamanlı yapılmaktadır.

Labioplastide ; hud rezeksiyonu yapılmadığı durumlar genellikle memnuniyetsizlikle sonuçlanmaktadır(Mikro-penis görüntüsü)

Klitoral Hudoplastinin  cinsel haz üzerine etkisi;

Uygun şekilde yapıldığında cinsel haz üzerine olumlu etkisi vardır .Klitoris üzerindeki fazla dokunun çıkarılması ;mekanik uyarıyı arttırarak  cinsel haz ve orgazm kolaylaştırıcı etki sağlar. Aynı zamanda

Tekrardan sağladığı özgüven ile cinsel ilişkideki konsantrasyonu da arttıracaktır.

Kliteroplasti ;

Böbrek üstü bezlerinin fazla çalışması, Polikistik Over Sendromu gibi hastalıklar, sporda doping amaçlı androjen kullanımı,sık mastürbasyon (sürekli tahriş) sonucu Klitoris organı büyüyebilir(Kliteromegali)Bu durumda yapılan klitorisin estetik olarak küçültülmesi operasyonuna kliteroplasti denmektedir.

Klitoris estetiği riski var mıdır;

Doğru cerrah ,uygun merkezde yapıldığında kanama ve enfeksiyon gibi ciddi olmayan riskler dışında risk yoktur…